Michał Dobrzyński „Tango”

Światowa prapremiera opery wg dramatu Sławomira Mrożka - 8 grudnia 2017 r w Warszawskiej Operze Kameralnej.

„Tango" Sławomira Mrożka, to bezspornie jedna z najcenniejszych pereł polskiego dramatu, dzieło wręcz wymarzone w swej dwuznaczności do wszelkich artystycznych eksperymentów. Zadania wprowadzenie go do świata opery podjął się Michał Dobrzyński, jeden z najwybitniejszych kompozytorów młodego pokolenia, artysta o uznanej już marce na europejskiej scenie, świetnie znany melomanom WOK z wcześniejszej, niezwykle udanej adaptacji „Operetki" Witolda Gombrowicza. O kompozytorach takich jak Dobrzyński mówi się, że mają rękę do adaptacji dzieł literackich, zdolność ujęcia niuansów, dar translacji słowa na muzykę. Warto wiedzieć, że sukces jego „Operetki" odwołującej wprost do gombrowiczowskiego pierwowzoru, potwierdziło zaproszenie na festiwal oper kameralnych w Wiedniu, skąd transmitowała ją telewizja ARTE na cały świat.

Spektakle „Tanga" w Warszawskiej Operze Kameralnej poprowadzi wybitny dyrygent José Maria Florêncio, który z jednakową swobodą interpretuje wielkie dzieła klasyczne, opery należące do kanonu sztuki, jak i muzykę współczesną.

Za reżyserię spektaklu odpowiada Maciej Wojtyszko, czyli człowiek, o którym zwykło się mawiać „nazwisko - firma". Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że wszechstronność reżysera, swoboda poruszania w rozmaitych konwencjach wykonawczych, naturalnie wpisują się w specyfikę dzieła i jego operowej inkarnacji.

Scenografię do warszawskiego spektaklu przygotowuje Katarzyna Gabrat - Szymańska i jak zdradza, szykują się multimedialne niespodzianki.

Od strony wokalnej w warszawskiej prapremierze udział wezmą: Artur - Jan Jakub Monowid; Edek - Piotr Nowacki; Eugeniusz - Piotr Pieron; Eleonora - Anna Mikołajczyk; Eugenia - Marzanna Rudnicka; Stomil - Tomasz Rak; Ala - Aleksandra Żakiewicz.

Zagra orkiestra Warszawskie Opery Kameralnej.

Kompozytor: Michał Dobrzyński

Reżyser: Maciej Wojtyszko

Scenograf: Katarzyna Gabrat - Szymańska

 

Soliści:
Artur - Jan Jakub Monowid
Edek - Piotr Nowacki
Eugeniusz - Piotr Pieron
Eleonora - Anna Mikołajczyk
Eugenia - Marzanna Rudnicka
Stomil - Tomasz Rak
Ala - Aleksandra Żakiewicz
Dyrygent: José Maria Florêncio

 

Wszelkie szczegóły znajdą Państwo pod adresem internetowym: operakameralna.pl

 

Patronat nad światową prapremierą sprawuje Stowarzyszenie SAWP.Wróć do listy aktualności