- ochrona praw z tytułu artystycznych wykonań i zbiorowe zarządzanie tymi prawami,
- reprezentowanie wobec władz państwowych i organizacji społecznych interesów artystycznych, zawodowych i socjalnych członków SAWP,
- praca nad rozwojem życia muzycznego w Polsce przez kształtowanie i kultywowanie wartości Kultury i sztuki muzycznej.
Stowarzyszenie SAWP było pierwszą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania, która powstała z inicjatywy Artystów Wykonawców, budowaną od podstaw. Dzięki temu mogło powstać Stowarzyszenie na miarę nowych czasów, działające zgodnie z dopiero co powstałą ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bez obciążeń strukturalnych oraz historycznych.
Ponadto chroniąc interesy środowisk artystycznych, SAWP udzielał się i udziela w Sejmowej i Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, dostarczamy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego opinii w sprawach dotyczących artystów wykonawców w kontekście wprowadzanych zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Oprócz działań krajowych, zostały również podjęte kroki w kierunku ochrony praw Artystów Wykonawców na rynkach zagranicznych. SAWP nawiązał współpracę z organizacjami międzynarodowymi. Stowarzyszenie jest również członkiem międzynarodowych organizacji skupiających stowarzyszenia działające w obszarze artystycznych wykonań, takich jak AEPO – ARTIS czy SCAPR.
Do ochrony praw Artystów Wykonawców, w celu należytej realizacji celów statutowych zostało powołane Biuro Stowarzyszenia. Od początku powstania do dnia 31 marca 2009 r., t.j. do czasu przejścia na emeryturę, Biurem kierowała Urszula Kezik. Od dnia 01 kwietnia 2009 r. na stanowisku Dyrektora Biura zastąpił ją Jarosław Kamiński.
W ciągu kilkunastu lat od powstania Stowarzyszenia, udało się skutecznie przeprowadzić wiele ważnych spraw dla środowiska artystów, zbudować silne podstawy organizacyjne jak i autorytet SAWP wśród Artystów Wykonawców.